GENEL SORULAR

13.07.2013 tarihli, 28706 nolu resmi gazeteye göre ek-1 de yer alan tüm çalışanların, meslekleri ile ilgili belgesinin olması gerekmektedir. Bu kapsamda kişilerin gerek MEB onaylı gerek MYK onaylı belge alma zorunluluğu vardır.

İlgili link;

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/07/20130713-3.htm

Mezun olduğu bölümle ilgili bir işte çalışanların belge alma zorunluluğu yoktur.

Örneğin meslek lisesinde metal bölümünden mezun biri metal doğrama / kalıpçılık vb işinde çalışıyorsa belge almasına gerek yoktur. Çünkü zaten okulunu okumuştur ve konu ile ilgili uzmanlığı vardır.

 

Myk (Mesleki Yeterlilik Kurumu) zorunluluğu olan meslekler için (http://portal.myk.gov.tr/index.php?option=com_yeterlilik&view=arama&belge_zorunlu=1)  hangi mesleğin denkliğinin ne olduğu ve zorunluluğu ile ilgili tespit için; aşağıdaki link kullanılabilir;

http://www.myk.gov.tr/images/articles/editor/Sinav_ve_Belgelendirme/MYK%20Zorunlulugu/Diploma_ve_Ustalik_Belgelerinin_48_UY_ile_Uygunluk_Tablosu_(ISCO).pdf

Denetimler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişleri tarafından yapılmaktadır.

Eksik tespit edilmesi halinde, kişi başı 500,00 TL ceza uygulanır. Ve bu ceza geriye dönük olarak aylık bazda da kesilebilir.

Belge aslında çalışan kişinin sorumluluğundadır, çünkü tüm belgeler kişiye özel çıkmaktadır. Ancak kanun gereği “Belgesiz insan çalıştırılamaz” denildiği için dolaylı olarak işverenin de yükümlülüğüdür.

Alınacak mesleğe göre değişmekle birlikte asgari 150,00 TL’dir. Gruplar, 35 kişi ile açılabilir.

Bireysel başvurular alınabilir, böylece ücreti katılımcı öder.

Firmanın çalışanları için yaptığı toplu çalışmalarda ücreti firma da ödeyebilir.

Mesleki eğitim veren kurumların M.E.B. ile (son düzenlemeye göre Halk Eğitim Merkezleri ile) aralarında protokol imzalanmış olmalı ki bu eğitimleri verebilsin. Böylece alınacak sertifikanın üzerinde hem Halk Eğitim Merkezi Müdürünün hem de Özel Kurum Müdürünün imzası bulunmaktadır.

Merak ettiklerinizi bize sorabilirsiniz

[contact-form-7 id=”118″ title=”İletişim formu 1″]

Web Tasarim Doruk 2017