5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu’nda yapılan değişiklikle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen, tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların Mesleki Yeterlilik Kurumu’na (MYK) ait Mesleki Yeterlilik Belgesi almaları gerekiyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğde belirtilen 48 meslekte, belge zorunluluğu getirildi. Belge almak için mesleki yeterlilik sınavlarına katılan adaylar iş kazaları konusunda bilinçlenerek, meslek hakkında bilgilerini geliştiriyor. İş güvenliğine hâkim, mesleği konusunda bilinçli ustalar iş hayatına profesyonellik getiriyor.

Trakya’nın ilk ve tek Mesleki Yeterlilik Kurumu olan Casbem’in Genel Müdürü Özber Çetin; zorunluluğun mesleki eğitimlerden farklı olduğunu ancak daha önce mesleki eğitim merkezlerinde kalfalık, ustalık belgesi eğitimleri neticesinde ustalık belgesi alanlar ile meslek lisesi diploması sahiplerinin eğitim aldıkları alanlarda çalışıyor olmaları halinde bu belgeyi alma zorunluluğundan muaf tutulduklarını kaydetti.

Belgelendirme çalışmasını ancak TÜRKAK tarafından akredite edilen ve MYK tarafından yetkilendirilen kurumların yapabileceğini belirten Özber Çetin; belirlenen kriterleri sağlayarak Trakya’nın ilk ve tek Mesleki Yeterlilik Kurumu Casbem’i açtıklarını, daha önce belgeye sahip olmak için civar illere gitmek zorunda kalan ustaları büyük bir yükten kurtardıklarını, bu doğrultuda da büyük bir ilgi ile karşılandıklarını belirtti.

Belgelendirme ücretinin yaklaşık olarak 500 TL olduğunu, ancak belge almaya hak kazanan ustalara ödedikleri ücretin işsizlik fonundan geri ödeneceğini, yanı sıra 2. belgesini almak isteyen ustaların 2. belge ücretlerinin tamamının Avrupa Birliği Hibe Programı tarafından karşılanacağını kaydeden Özber Çetin; hibelerin 2017 senesi boyunca ücretlerin %100’ünü kapsadığını, 2018 – 2019 senelerinde ise %50’ye düşürüleceğini hatırlattı.

Belgelendirme işlemlerini ücretsiz şekilde yapmak isteyen ustalar için 2017 senesinin önemine dikkat çeken yetkililer; işverenleri de, belgesi olmayan her bir kişi için 500 TL idari para cezası olduğu konusunda uyarıyor.

Web Tasarim Doruk 2017